Až vybuchne Katla, nastane pravé peklo, varuje Island

21.04.2010 19:18



Reykjavík - Islandský prezident Olafur Grímsson v rozhovore pre televíziu BBC vyzval Európanov, aby sa z útlmu sopky Eyjafjallajökull, nachádzajúcej sa pod rovnomenným ľadovcom, radšej moc neradovali. 

Podľa neho je erupcia Eyjafjallajökullu zrejme predzvesťou série ďalších výbuchov sopiek, hoci sa nedá presne predpovedať, ktorá a s akou silou exploduje. 

Starosti mu robí predovšetkým sopka Katla, pokrytá  silným ľadovcom. S Eyjafjallajökullom je prepojená magmatickými kanálmi a  v minulosti jej výbuchy niekoľkokrát následovali po erupciách Eyjafjallajökullu. 
"Katla je oveľa väčšia a vybuchuje minimálne raz za storočie. Posledná erupcia sa odohrala v roku 1918, takže už pár rokov čakáme novú," povedal Grímsson. Podľa neho je Katla schopná popolom a sopečným prachom paralyzovať veľkú časť planéty. 
 

Jej výbuch môže byť až desaťkrát silnejší ako výbuch Eyjafjallajökullu. 

Aktívna je tiež známejšia sopka Hekla, od 19.storočia Islanďanmi nazývaná Brána do pekla. Naposledy sa z nej vyvalil popol a láva vo februári 2000, ale išlo o slabšie erupcie. 

"Bohužiaľ to, čo sme videli v uplynulých dňoch, môže byť len začiatok série udalostí, ktoré sa potiahnu celé 21.storočia. Toto bola len malá príprava na to, čo príde," myslí si islandský prezident.
 

Niektorí vedci sa obávajú, že topenie ľadu, spojené s klimatickými zmenami, môže ešte zvýšiť sopečnú aktivitu na Islande, ktorý leží na rozhraní dvoch tektonických dosiek. Severoamerickej a eurázijskej.

Na ostrove je asi 140 známych sopiek, z toho 30 aktívnych

( °zdroj aktuálně.cz)