Prebudila sa sopka

22.03.2010 16:32

 Sopka ležiaca v oblasti ľadovca Eyjafallajoekull v južnej časti Islandu v nedeľu vybuchla. Úrady na erupciu reagovali okamžitou evakuáciou viac ako 500 obyvateľov domov nachádzajúcich sa v blízkosti vulkánu.


"Myslíme si, že nikto v oblasti nie je v nebezpečenstve, spustili sme však evakuačný plán a okolo 500 až 600 ľudí sme už evakuovali," uviedol pre tlačovú agentúru AFP Sigurgeir Gudmundsson z islandského úradu pre civilnú bezpečnosť.

Verejnoprávna vysielacia spoločnosť RUV informovala o tom, že erupcia sa začala krátko po polnoci a hlavná cesta v oblasti bola uzavretá. Obyvateľov z okolia sopky evakuovali pre možné záplavy spôsobené prípadným topením sa ľadovca. Ako tiež uviedla, trom lietadlám spoločnosti Icelandair, ktoré leteli na Island z Bostonu, Orlanda a Seattlu, úrady prikázali, aby sa vrátili do Spojených štátov amerických.

"V (oblasti) Fljotshlid už začal padať popol a ľudia v okolí ohlásili, že videli jasné svetlo vyžarujúce z ľadovca ," uviedla RUV na svojej internetovej stránke. Obyvateľom oblasti radila, aby ďalší vývoj pozorne sledovali. "Zatiaľ nie sú žiadne známky záplav, no podľa expertov by mohli nastať," dodáva RUV s tým, že ešte "nie je úplne jasné, či sa odohráva výbuch, no toto sa zisťuje".

Sopka v oblasti ľadovca Eyjafallajoekull naposledy vybuchla v roku 1820 a následne v roku 1823.

 

Zdroj:spravy.pravda.sk