Islanďania volajú svoju krajinu ako zem ohňa a ľadu.Nie nadarmo majú vo svojom jazyku pre oheň , ľad či vodu niekoľko pomenovaní...Avšak obyvatelia na svoju krajinu nedajú dopustiť a s týmito živlami zeme či neba sa naučili žiť.

 OHEŇ

Island je ostrov,kde sa spájajú severoamerická a euroázijská zemská tektonická doska.To ovplyvnilo aj samotný vznik Islandu.Je vytvorený sopečnou činnosťou.Táto činnosť pretváva dodnes.Na tomto ostrove je aj v súčasnosti niekoĺko aktívnych vulkánov.Geotermická aktivita je vidieť skoro všade.Na niektorých miestach vystupujú teplé gejzíry zo zeme,alebo spodné horúce pramene ohrievajú vodu v jazerách.Dokonca aj niektoré kopce chrlia cez pukliny v pôde horúcu paru,ktorá vytvára v spojení so zeminou a sírou bublajúce bahenné a rašelinové prepadliská.Rozsiahle územia vo vnútrozemí pokrývajú vyschnuté lávové polia obrovských rozmerov.Zem je pokrytá stuhnutou lávou a uhoľným prachom.Niektoré oblasti vyzerajú ako mesačná krajina bez známok života.Príroda ukazuje svoju silu aj pri zemetraseniach,ktoré niesú až tak neobvyklé.

 ĽAD

Ľad pokrýva asi 14 % územia Islandu.Predpokladá sa , že v minulosti bola pokrývka ešte rozsiahlejšia. Na Islande sa nachádza najväčší európsky ľadovec Vatnajökull (8300 km2), ktorého hrúbka miestami dosahuje aj 1000 metrov.Pod jeho ľadom sa ukrývajú dokonca niektoré činné sopky.Aj tento ľadovec však ustupuje.Ľad sa na svojich okrajoch odlamuje a padá do jazier z ktorých vytekajú rieky s kalnou vodou.Ďalšie ľadovce sa nachádzajú v južnej,severnej či severovýchodnej časti ostrova.Voda si ďalej derie cestu medzi skalami či roklinami.Na niektorých úsekoch padá z veľkej výšky( aj stovky metrov) v nádherných vodopádoch do roklin a niekde zas vytvára obrovské kaňony.Ďalšie ľadovce na ostrove sú napríklad:Eyjafallajoekull,Langjökull,Hofsjökull,Mýrdalsjökull,Drangajökull a ešte niekoľko menších ľadovcov. 

Ako sa žije v tejto krajine

život na Islande

08.05.2012 18:24
Život v tejto krajine sa rozvojom samozrejme mení. Pôvodní obyvatelia žili v drnových domoch,ktoré ich chránili pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami (dažďom,chladom a vetrom).Tieto osídla mali veľmi malý počet okien,väčšinou jedny dvere a na streche bola silná vrstva hliny na ktorej rástla tráva.Domy úplne splývali z krajinou.Dnes môžete vidieť tieto domy na rôznych miestach Islandu,ako múzea v prírode. Na vidieku sa žije úplne inak ako v meste.Kde-tu nájdete dedinku alebo osadu.Je tu...
Záznamy: 1 - 1 zo 1