Výbuch sopky na Islande narušil leteckú dopravu v Európe

15.04.2010 23:53

 Oblaky popola zo sopky na islandskom ľadovci Eyjafjallajökull vo štvrtok narušili leteckú dopravu v celej Európe. Úrady v Británii, Írsku a škandinávskych krajinách už oznámili uzavretie vzdušného priestoru, čo malo za následok zrušenie všetkých vnútroštátnych i medzinárodných letov. Na letiskách tak uviazli desaťtisíce cestujúcich, pričom nie je jasné, kedy by sa situácia mohla vrátiť do normálu.

Britský Úrad civilného letectva oznámil, že v čase od 12:00 (13:00 SELČ) do najmenej 18:00 (19:00 SELČ) nie sú vo vzdušnom priestore krajiny dovolené žiadne bežné lety. Britské letiská museli zrušiť stovky letov, uzavretie priestoru však zrejme spôsobí aj presmerovanie letov medzi západoeurópskymi krajinami a Spojenými štátmi. Britské letecké úrady predĺžili zákaz všetkých bežných letov vo vzdušnom priestore krajiny do piatka 6:00 miestneho času (7:00 SELČ). V rovnakom čase ako Veľká Británia svoj vzdušný priestor uzavrelo aj Írsko, kde bude opatrenie platiť najmenej osem hodín. Leteckú premávku v popoludňajších hodinách postupne zastavia aj v Dánsku, Nórsku, Švédsku a Fínsku ako aj v Belgicku či Holandsku. Medzinárodné lety do týchto krajín preto budú musieť zrušiť alebo presmerovať. Iba londýnske letisko Heathrow pritom denne vybaví až 1200 letov a 180 tisíc pasažierov. Mimoriadne opatrenia však postihli aj parížske letiská, ktoré museli zrušiť všetky lety do postihnutých krajín.

Najmenej 36 letov muselo dnes zrušiť medzinárodné letisko v Prahe kvôli komplikáciám, ktoré prach z prebudeného vulkánu na Islande spôsobuje na viacerých letiskách v Škandinávii

/zdroj azet/